YOGINESS múzy: Nielen o joge s moderátorkou a jogínkou Adrianou Špronglovou

Milujeme ženy, ktoré sú autentické a neboja sa byť samy sebou. Jednou z nich je aj Adriana Špronglová, ktorej hlas môžete poznať z rádia, podcastu @fitshaker či na lekciách jogy, ktoré učí. Načerpajte trochu pozitívnej energie z nášho spoločného rozhovoru nielen o joge.

Pôsobíš v rádiu, natáčaš podcasty, robíš rozhovory s ľuďmi. Čo ťa na tvojej profesii najviac napĺňa?

Pri rozhovoroch ma teší najmä možnosť spoznávať ľudí a pýtať sa. Už ako dieťa som sa stále pýtala, takže to sýti moju túžbu spoznávať, vŕtať sa a zisťovať, že každý to má vo svojom príbehu trochu inak. Vždy si z toho beriem aj niečo do mojej skladačky. Zároveň ma v podcastoch veľmi bavia témy, ktoré rozoberáme či už sa týkajú tela, mysle, zdravia, psychológie alebo vzťahov a aj to, že nemáme časový limit, takže môžeme ísť hlbšie do témy. V rádiu je to iná poloha. Je viac o každodennosti a ľahkosti. Vysielanie je naživo, treba poslucháča zaujať v krátkej chvíli a je dôležité byť dobre naladený, lebo cez hlas je cítiť celé spektrum emócií, ktoré potom „skočia“ aj na ľudí, ktorí počúvajú. Ale je to zázračné v tom, že akonáhle svieti červená, nech sa deje čokoľvek, niečo vo vnútri sa tam prepne do módu, že chcem dať ľuďom zo seba to najlepšie. Každý rádiový speaker vám povie, že rádio je v niečom veľmi špeciálne.

Takáto práca vie byť psychicky náročná. Kde hľadáš novú energiu?

V prvom rade v prírode, v joge, meditácii, v samote, ale aj v spoločnosti mojich úžasných priateľov, cestovaní a čítaní.

Pre mnohé ženy si inšpiráciou. Kto momentálne inšpiruje teba? 

Inšpirujú ma ľudia, ktorí žijú pravdivý život v súlade so svojimi hodnotami a nepoľavujú z nich. Nie je o nich až tak počuť alebo ich vidieť, ale každé stretnutie s nimi považujem za dar a odchádzam z neho s túžbou priblížiť sa tomu ako žijú.

Už niekoľko rokov pôsobíš ako inštruktorka jogy. Ako ti joga prišla do života a čím si ťa získala? 

Joga ku mne prišla vďaka zdravotným problémom, ktoré vyzerali v tom čase neliečiteľne. Vtedy ma dostala aj preto, že som cítila okamžité účinky ásan, dychu a meditácie na moje telo a proces liečenia. Teraz ju vnímam ešte intenzívnejšie. Je to naozaj komplexný a dokonalý systém pre žitie zdravého a plnohodnotného života. Je škoda, že je vyzdvihovaná najmä v rovine pozícií, ktoré sú len špičkou ľadovca toho všetkého, čo ponúka. Keď sa ponáram hlbšie do ajurvédy, filozofie a ďalších jej aspektov stále viac zisťujem, že je to úžasný nástroj na sebapoznávanie. Dáva nám len inštrukcie ako sa dostať k sebe bez externých vplyvov. V čase, keď je terapeutom a koučom takmer každý mi dáva veľký zmysel, aby sme sa naučili byť si oporou v prvom rade sami pre seba a nehľadať záchranu a odpovede stále u niekoho iného. Joga a jej učenie nám posvieti na cestu, ale to, do akej miery ju využijeme, je na nás.

Aký štýl jogy precvičuješ alebo je tvojmu srdcu najbližší? 

Učím hatha jogu a vinyasa flow, ale vnášam do lekcií čokoľvek, čo vnímam, že ľudia, ktorí sú na hodine potrebujú. Mobilitu, silu, vytriasanie, tanec, vedené meditácie atď. Už mám väčšiu dôveru v seba a keď počúvam, že mi niečo hovorí, že skús to teraz takto, väčšinou to funguje. Aj keď si ctím tradičnú jogu, vychádzam z nej a dáva mi najväčší zmysel, nechcem byť v joge rigidná a verím v to, že každý lektor by mal vkladať do učenia seba

Máš obľúbenú mantru alebo heslo, ktorým sa v živote riadiš? 

Ďakujem, že môžem. Je v nej všetko, najmä vďaka za život a možnosť tu vôbec byť a zažívať všetky situácie a stretávať ľudí, ktorí nás učia a cez skúsenosti posúvajú

Ak má každý z nás na tomto svete nejaké poslanie, aké je to tvoje? 

To je ťažká otázka. Zatiaľ to neviem naplno pretransformovať do nejakej konkrétnej činnosti, keďže občas mám pocit, že som orientovaná na všetky strany. Čo ich však spája je schopnosť silno vnímať ľudí, ich pocity a prežívanie. To využívam pri joge, nahrávaní rozhovorov aj v rádiu. Cítim, že viem vytvárať pre ľudí priestor, kde sa cítia prirodzene, môžu hovoriť o všetkom a sú prijatí. 

Čo pre teba znamená mať zdravý vzťah k sebe samej? 

Že dôverujem svojim pocitom, preberám zodpovednosť za všetko, čo sa mi deje a nech sa deje čokoľvek hľadám všemožné cesty, ktoré ma dovedú k spokojnosti a pocitu, že som na svojom mieste a je mi tam dobre.

Ak by si mohla v tomto momente kamkoľvek odcestovať, kam by si sa pozrela? 

V momente by to bola India, Indonézia, potom Južná Amerika a sever Európy camper vanom.

Prezradíš nám tip na knihu, ktorá ťa naposledy najviac zaujala? 

Nedávno som dočítala knihu Karma od Sadhguru a v dobrom ma prekvapila.

Ďakujeme Adriane za rozhovor a inšpiráciu, ako žiť život autenticky a s ľahkosťou. Ak chcete pravidelnú dávku, sledujte Adri na Instagrame.

Výber produktov podľa Adri:

Postrážiť produkt Budeme Vás informovať keď produkt opäť naskladníme. Prosím zanechajte nám Váš e-mail.