YOGINESS múzy: Maliarka a tatérka Elise Stanković

Elise nás očarila svojim nezameniteľným výtvarným talentom. Jej jemné florálne ilustrácie oslavujú nežnosť a geometrické tvary zase dokonalosť symetrie. S nadšením sme jej preto venovali miesto medzi našimi múzami a spolu s ňou vytvorili kolekciu s názvom Erin. 

Elise je nielen talentovanou výtvarníčkou, ale aj aktívnou športovkyňou čo je len ďalší diel do skladačky našej vydarenej spolupráce. Nechaj sa inšpirovať rozhovorom o jej tvorbe a pohľade na módu. 

Ahoj Elise, tvoríš rôznymi technikami ako maľba, digitálna ilustrácia a tiež aj tetuješ. Čo z toho ti robí najväčšiu radosť? 

Najväčšiu radosť mi robí asi maľovanie. Je to pre mňa čas, kedy môžem byť len sama so sebou, so svojimi myšlienkami a je to pre mňa istý druh meditácie. V tej chvíli skratka nič iné neexistuje a plne sa koncentrujem na plátno. 

Ako si sa dostala k rozhodnutiu, že začneš tetovať? 

Veľa ľudí a kamarátov v mojom okolí odo mňa chcelo, aby som im navrhla dizajn alebo ilustráciu, ktorú by si dali vytetovať. Vďaka tomu som sa začala zaoberať myšlienkou, že vlastne nechcem, aby moje dizajny realizoval niekto iný než ja. A tak som sa rozhodla to vyskúšať ako ďalšiu formu umeleckého vyjadrenia. Koniec koncov, stále je to kreslenie, len v tomto prípade na ľudskú kožu.

Tetuješ primárne florálne motívy a geometriu v tenkých linkách, ktorí z týchto dvoch štýlov tvoji zákazníci preferujú? 

Ťažko povedať. Momentálne je to asi 50/50. Ja osobne viac inklinujem ku geometrii, mám k nej dlhodobo blízko aj v mojich posledných maľbách. Fascinuje ma symetria a nejaká čistá uprataná „dokonalosť“

Myslíš si, že sa tvoja tvorba v čase vyvíjala? Prešiel tvoj štýl nejakými zásadnými zmenami? 

Samozrejme. Ja osobne som názoru, že kto sa neposúva a nerozvíja, nemá v dnešnom svete šancu. Tak isto, ako v živote treba prehodnocovať svoje názory a postoje na veci, tak aj v kreatívnom živote je dôležité, aby sa štýl daného umelca vyvíjal. Veľmi dlho trvá, kým si človek nájde to, čo ho napĺňa a baví a keď to nájde treba to zdokonaľovať. Je to beh na dlhú trať s veľmi nejasným cieľom, no nie je nič horšie, ako sa zaseknúť na jednom mieste. Veľmi zásadnými a výraznými zmenami môj štýl neprešiel, skôr sa len vyprofiloval a aj teraz sa snažím na ňom ďalej stavať a skúmať, kam ma to až pustí. 

Niektoré z tvojich obrazov sú „Super realistické“, Ako dlho ti trvá namaľovať takýto obraz? 

Je to veľmi individuálne, závisí to od viacerých parametroch – veľkosti plátna, hĺbka detailov, farebnosť, a hlavne, aký motív idem maľovať. Rozprávame sa však o niekoľkých stovkách hodín. 

Čo by si poradila sebe spätne ako začínajúcej výtvarníčke, kebyže máš tú možnosť? 

Poradila by som jej, aby veľa času venovala sebavzdelávaniu vo viacerých oblastiach. Aby sa obklopovala inšpiratívnymi ľuďmi, ktorí ju budú ľudsky, ale aj kreatívne posúvať. Aby sa snažila nájsť balans medzi súkromným životom a prácou a v neposlednom rade, aby konštruktívnu kritiku nebrala osobne, ale stavala na nej. 

Vieme o tebe, že rada športuješ, aký typ pohybu máš najradšej? 

Aktuálne sa venujem viacerým športom. Aktívne behám, cvičím jogu a snažím sa to dopĺňať silovým tréningom. Občas si idem zahrať tenis alebo badminton. Mám okolo seba veľa ľudí, ktorí športujú, preto je to veľmi prirodzené.Tetovanie alebo maľba si vyžaduje dlhé hodiny na nohách, častokrát s rukami vo vzduchu vo veľmi strnulých polohách. Šport je preto nie len mojim koníčkom, ale aj nevyhnutnosťou pre dlhodobú udržateľnosť toho, čo robím. 

Aký máš vzťah k móde a v čom sa cítiš sama sebou? 

Tak ako vo všetkom aj v móde treba byť zodpovedný. Za posledné roky som si vytvorila udržateľný kapsulový šatník z kvalitných materiálov. Snažím sa kupovať len to, čo naozaj potrebujem. Treba sa odpútať od fast fashion, začať kupovať kvalitné materiály, ideálne od overených značiek alebo od lokálnych dizajnérov, pripadne sledovať vintage shopy a sekáče a dať tak možnosť veciam na druhy život. V tomto mi veľmi vyhovuje práve Yoginess. Mám rada lokálne a kvalitné oblečenie s ktorým môžem rátať na roky dopredu. Najlepšie sa cítim v niečom extrémne pohodlnom, väčšinu dňa sú to legíny a mikina.

Kombinuješ športové kúsky aj do outfitov na bežné nosenie? Čo je podľa teba ideálny ležérny outfit, v ktorom by si vybehla aj na kávu do mesta? 

Určite áno. Legíny sa u mňa stali jedným z najnosenejších kúskov. Začala som ich intenzívne nosiť počas pandémie, keď bol lockdown a pokračujem v tom doteraz. Nosím ich nielen na doma, ale kombinujem ich aj s bežnými outfitmi do mesta.

Máš nejaké obľúbené Yoginess kúsky? 

Samozrejme! Tie z našej spoločnej kolekcie! (smiech) Tiež som si veľmi obľúbila legíny z kolaborácie so Simonou Kozerawski. 

Máš nejaký cieľ alebo sen, ktorý by si si najbližšia rada splnila? 

Chcela by som navštíviť Irán, konkrétne Teherán. Veľmi ma fascinuje Perzská ríša, rada by som spoznala tamojšiu kultúru a zažila autenticitu tohto sveta.

Ďakujeme Elise za inšpiratívny rozhovor, ak sa chceš dozvedieť viac o jej tvorbe, môžeš ju sledovať na jej Instagrame.

PRODUKTY Z KOLEKCIE ERIN:

Postrážiť produkt Budeme Vás informovať keď produkt opäť naskladníme. Prosím zanechajte nám Váš e-mail.