YOGINESS múzy: Milovníčka kníh Jana Šlinská, ktorej tipy sa oplatí čítať

Každý knihomoľ si na jej instagramovom profile príde na svoje. Dobrý tip na knihu predsa nikdy nie je zlý! Reč je o Jane Šlinskej alias @_dzejny, ktorá je našou obľúbenou knižnou influencerkou a už niekoľko rokov recenzuje svoje literárne objavy. Prečítajte si náš krátky rozhovor, napríklad pri káve :). 

Kedy sa zrodila tvoja láska ku knihám a ktorá v tom zohrala hlavnú rolu? 

Ak by som povedala, že Harry Potter, nebola by to úplne pravda, hoci som veľký fanúšik a čítam ho opakovane takmer každý rok. Ale určite v tom zohral svoju rolu aj on, no čítala som veľa aj pred Potterom, aj po ňom. Asi najviac na vysokej škole, keďže žurnalistika bol odbor, ktorý mi toho síce veľa nedal, ale priniesol mi naozaj veľa času na čítanie :).

Ľudia ťa najviac poznajú vďaka tvojmu profilu na Instagrame. Očakávala si, že bude mať taký úspech? 

Svoj profil som si zakladala pred 10 rokmi kvôli sebe, nečakala som absolútne nič a v tom čase zrejme nikto nečakal, akým smerom sa Instagram posunie. Nepovažujem sa ani za typickú influencerku. Ja si len fotím knihy, ktoré čítam, a do toho zdieľam časť svojho života – cestovanie, dobrú kávu, koláče, pekné miesta. Je milé, že to ľudí baví, a som vždy vďačná, keď vidím, že som niekomu poradila dobrú knižku. Alebo aj dobrú kaviareň :).

Dokážeš odhadnúť, koľko kníh sa skrýva v tvojej knižnici? 

Máme spoločnú knižnicu s priateľom a nachádza sa v nej približne 3-tisíc kníh. Hovorím približne, lebo naša knižnica je živý organizmus, mení sa v čase, knihy prichádzajú a odchádzajú. Aktuálny stav ale má môj priateľ zaznačený v excel tabuľke. 

Ktoré 3 tituly sú tvoje najobľúbenejšie a prečo? 

Dlho som si myslela, že kniha môjho života je Osamělost prvočísel od Paola Giordana, a dlho aj bola. Kým neprišiel Malý život. Tieto dve knihy považujem za zásadné v mojom čitateľskom živote. Trojka, štvorka aj päťka sa ale hľadá ťažko. Prečítala som toho toľko, že by bolo nefér udeliť ďalšie miesta. Ale mám rada Letné svetlo a potom príde noc od Stefánssona, mám rada knihy od Celeste Ng, Ferrante, Delphine de Vigan, Cunninghama, Baricca a takto by som mohla pokračovať donekonečna… Celkovo inklinujem k súčasnej svetovej literatúre a ťažším témam. 

Čo najhoršie si doteraz prečítala? 

Zopár titulov by sa našlo, ale nebudem menovať. Rokmi mám dosť dobrý cit na výber kníh, takže sa mi nestáva, že by som vzala do rúk nejakú úplnú blbosť. Zároveň nemám problém knihu, ktorá sa mi nepáči, aj odložiť a nedočítať. Čas je vzácny, načo ho strácať pri (pre mňa) zlých knihách.

Rozmýšľala si niekedy nad tým, že raz nejakú knihu sama napíšeš? 

Túto otázku dostávam často a odpoveď je radikálne NIE. Knižný trh je prepchatý priemernými knihami, nepotrebujem pridávať ďalšiu. 

Priznaj sa, aká veľká je tvoja kôpka neprečítaných kníh?

Práveže nie veľká. Keď si nejakú knihu donesiem domov, zvyknem ju takmer hneď prečítať. Málokedy kopím neprečítané knihy, to skôr v našej knižnici sa nájde veľa z kategórie „treba mať doma, ale neviem, kedy sa k tomu dostanem“. 

Máš nejakú radu pre ľudí, ktorí si nedokážu nájsť čas na čítanie? 

Pre mňa je čítanie o rozhodnutí, čomu chceš venovať svoj čas. Ja ho prirodzene chcem venovať knihám, nemusím si hľadať „čas na čítanie“. Ale v lete rada trávim čas aj mimo stránok kníh, na bicykli, v lese… Existujú rôzne reading challenges, ktoré ja neuznávam, ale chápem, že ľuďom to zrejme pomáha. Napríklad Macron Challenge, ktorá hovorí o tom, že ak si prezident Macron dokáže nájsť denne hodinu na čítanie, tak to dokáže hocikto. Ja najradšej čítam po večeroch a cez víkendy. A asi najlepšie funguje úplný základ: tá kniha musí byť taká dobrá, aby ju človek chcel čítať a tešil sa na ňu. 

Čo okrem dobrej knihy dokáže zlepšiť tvoj deň? 

Asi neprekvapivá odpoveď: dobrá káva, ideálne v kombinácii s koláčom. A milujem hudbu, hocikedy si večer len tak ľahnem so slúchadlami na ušiach a počúvam Spotify. Bez toho, aby som pri tom robila čokoľvek iné. Vyslovene len cielené počúvanie dobrej hudby. 

Aký je tvoj vzťah k móde a v čom sa cítiš sama sebou? 

Mám rada minimal a najlepšie sa cítim v čiernej. Nikdy som nebola nákupná maniačka, pred časom som absolvovala aj rok bez nákupov a odvtedy nakupujem ešte menej. Mám obľúbené slovenské a české lokálne značky, snažím sa vyberať si nadčasové veci a veľa vecí nosím strašne veľa rokov. Topánky vyhadzujem až v momente, keď sa rozpadávajú. Moja farebná paleta obsahuje čiernu, šedú, bielu a výnimočne sa tam nájde niečo trocha farebnejšie. 

Rada tiež cestuješ. Aký je tvoj najväčší cestovateľský sen?

Ten sa mi už asi splnil, bol to New York, kde sme boli minulý rok. Teraz mám teda sen, že by som sa tam chcela ešte niekedy vrátiť, lebo je to fascinujúce mesto. Inak som najmä európsky človek – mám rada Európu a nejaké vzdialenejšie destinácie ma až tak nelákajú. Chcela by som si odškrtnúť mestá, ako sú Paríž, Madrid, Barcelona, Edinburgh, Štokholm – je toho ešte dosť, čo som nevidela :).

Ďakujeme Janke za milý rozhovor a všetky skvelé tipy na knihy, výlety či dobrú kávu :). Nenechajte si ich ujsť ani vy a sledujte ju na Instagrame.

Výber produktov podľa Jany:

Postrážiť produkt Budeme Vás informovať keď produkt opäť naskladníme. Prosím zanechajte nám Váš e-mail.