YOGINESS múzy: O tanci a vášni s profesionálnou baletkou Veronikou Yungovou

Je presne taká ako sám balet – spojenie ladnosti, krehkej krásy aj tvrdej driny. Slovenka s čínskymi koreňmi Veronika Yungová si v 22 rokoch žije svoj tanečný sen. Je členkou Baletu Slovenského Národného Divadla a zároveň študentkou VŠMU. Nás v YOGINESS úplne očarila a preto sa stala našou múzou a tvárou niekoľkých kolekcií. Ak aj vás zaujíma, aké je to byť baletkou, čítajte ďalej.

Čo pre teba znamená tanec?

Tanec je pre mňa takou jedinečnou formou sebavyjadrenia, ktorá nemá paralelu v ničom inom. Je mojou veľkou láskou a vášňou.

Spomínaš si, ako vyzeralo tvoje prvé stretnutie s ním?

Začala som tancovať ako trojročná v Detskom baletnom štúdiu Magdalény Thierovej. Mala som šťastie na výbornú učiteľku, ako aj klavírneho korepetítora. Vložili do mňa prvé semienka osudovej lásky k tancu. Tam som prvýkrát pocítila spomínanú vášeň a fascináciu pohybom spojeným s hudbou.

Dnes si členkou baletu SND. Aké je to byť profesionálnou baletkou?

Som veľmi šťastná, že môžem robiť to, čomu som sa venovala od detstva, čo som študovala a čo ma naozaj baví (byť baletkou bola moja vysnívaná práca od šiestich rokov). A tiež, že umenie je mojím živobytím. To môže povedať málokto a ja si to nesmierne vážim. Mám krásne povolanie, ktoré ako každé iné prináša pekné aj ťažšie chvíle. Snažím sa užívať si každý moment, poučiť sa z negatívnych skúseností a učiť sa z vlastných chýb.

Je niečo, čo musíš ako tanečníčka pre svoju vášeň obetovať?

Najsilnejšie asi vnímam energiu a čas strávený v divadle. Je toho veľmi veľa a často sa cítim totálne zničená. Tiež ide o relatívne blízky kontakt stále s tými istými ľuďmi, a hoci mám svojich kolegov rada a vychádzam so všetkými dobre, chtiac-nechtiac to prostredie plodí nie vždy pekné emócie. Každý chce byť najlepší a prirodzene je medzi nami vysoká rivalita, súťaživosť a závisť.  

Čo sa týka stravy, nikdy som necítila veľký tlak a tie obety nie sú zďaleka také vyhrotené ako vo filmoch. Nikdy som nedržala diétu a nestrážila si váhu. 

Dlhodobo sa usilujem o zdravú životosprávu, ktorá je pre tanečníka obzvlášť dôležitá. Potrebujem byť oddýchnutá, mať energiu a vládať.

Máš sama nejakú múzu, ktorá ťa inšpiruje a motivuje k lepším výkonom?

Nemám jednu konkrétnu, no obdivujem niekoľko svetových tanečníc, ktoré sú mi vzorom a ich tanec je úžasný nielen v jeho technickom prevedení, ale aj po výrazovej a emocionálnej stránke. Viaceré z nich nemajú ideálne fyzické dispozície pre balet, no veľkou vytrvalosťou a drinou, cieľavedomosťou, trpezlivosťou a najmä inteligentným prístupom si dokázali vypracovať vlastné kvality a naučili sa skrývať nedostatky. Sú veľkými osobnosťami, sú vnútorne bohaté, krásne a ušľachtilé. Jednými z nich sú napríklad Diana Vishneva alebo Ulyana Lopatkina.

Balet je nielen krásny, ale tiež náročný. Čo všetko obnášajú tvoje baletné tréningy a koľko hodín denne sa tancu venuješ?

Každý pracovný deň v divadle začíname tréningom o 9:30. Od 11-tej do 14-tej máme skúšky na nadchádzajúce predstavenia, následne obednú pauzu. Od 15-tej do 17/18-tej skúšame ďalej. V prípade predstavení máme tréning a skúšku do 13-tej a nástup pred večerným predstavením aspoň hodinu predtým. Predstavenia zvyknú byť tiež v sobotu či nedeľu.

Čo ti pomáha nájsť balans medzi tancom a osobným životom? Ako najradšej relaxuješ?

Snažím sa využívať čas mimo divadla na iné aktivity, no veľa ho nie je. Okrem pôsobenia v SND tiež študujem na Vysokej škole múzických umení pedagogiku klasického tanca. Momentálne som v treťom ročníku a nutne potrebujem začať písať bakalársku prácu a pripraviť umelecký výkon. 

Bývam stále s rodičmi a dvoma sestrami, takže mi vždy dobre padne, že sa môžem vrátiť večer unavená domov, kde dostávam od všetkých podporu a môžem sa na nich s čímkoľvek obrátiť. Doma je ,,veselo” a ľahko sa odpútam od pracovných myšlienok. Pomáha mi aj môj priateľ, ktorý je tiež umelec, no z úplne inej brandže. Radi si pozrieme Priateľov, počúvame hudbu, či sa pohádame pri robení palaciniek 🙂


Ktoré predstavenie je tvoja srdcovka a odporúčala by si každému, aby ho videl?

Určite je ňou predstavenie, ktoré uvádzame v SND od minulej sezóny – Rukopisy majstrov. Skladá sa zo štyroch kratších choreografií, ktorých autormi sú svetoznámi tvorcovia. Pohybový štýl každej časti je úplne iný, tak ako aj nálada či charakter. Je to taká všehochuť, každý si v tom nájde to svoje. Predstavenie je vhodné pre laika, rovnako ako aj pre náročného diváka. Obsahuje brilantnú klasickú tanečnú techniku, ale aj plastický neoklasický štýl tanca, elektronickú hudbu a nadčasový humor.

Aký sen by si si ešte chcela v tanečnom svete splniť?

Snažím sa byť realistická a kedže som v baletnom zbore, nesnívam o hlavných rolách a veľkých postavách. Dá sa povedať, že svoj sen si už plním profesionálnym tancovaním a vždy sa veľmi teším na všetky role, ktoré stvárňujem, či už ide o posledný rad v zborovom tanci, alebo menšie sólo.

Aký je tvoj vzťah k móde a čo nosíš vo voľnom čase najčastejšie?

Módu mám rada a myslím, že by som jej venovala viac pozornosti, keby som väčšinu času netrávila v cvičnom oblečení v divadle. Rada sa obliekam pekne a žensky, no nemám problém ísť von v baggy nohaviach a mikine. Veľmi rada nakupujem v second hande, no občas zavítam aj do obchodov s fast fashion.

Máš svoj obľúbený YOGINESS kúsok, ktorý je pre teba ako druhá koža?

Určite sú ním flared legíny. Nosím ich v divadle takmer každý deň, na tréning a medzi skúškami. Uvítala by som ich vo všetkých farbách!

Ako vnímaš ženskosť a kedy sa cítiš najviac žensky?

Pre mňa je ženské to (pokiaľ ide o zovňajšok), čo je de facto opakom toho ,,mužského”, a teda: čipky, kožušiny, šperky, trblietky, šaty a sukne, vysoké opätky, volány… a zároveň aj menej ostentatívne ženské veci, ako napríklad minimalistické basic kúsky a strihy, obtiahnuté, odhaľujúce alebo inak zdôrazňujúce ženské krivky (milujem kúsky s holým chrbtom!). 

Pokiaľ ide o vnútro, ženskosť vnímam najmä v kvalitách, ako sú jemnosť, kultivovanosť a neha, ale aj sexappeal a ešte sebestačnosť a nezávislosť modernej ženy. 

Ďakujeme Veronike za krásny rozhovor 🖤 

Pozrite si výber produktov podľa Veroniky:

Postrážiť produkt Budeme Vás informovať keď produkt opäť naskladníme. Prosím zanechajte nám Váš e-mail.