Ako sa starať o YOGINESS oblečenie, aby vydržalo čo najdlhšie?

Udržateľný prístup k móde kúpou lokálneho a ekologického oblečenia nekončí. Naučte sa, ako sa o vaše obľúbené kúsky správne starať, aby ste sa z nich mohli tešiť naozaj dlhú dobu. 

Oblečenie, ktoré je skutočne udržateľné, musí byť tiež dlhotrvácne. Aj kvôli tomuto faktoru nemusia byť všetky naoko “ekologické” produkty také prospešné pre planétu, ako sa tvária. Často ich totiž musíme minúť oveľa viac v porovnaní s ich “neekologickými” alternatívami. Pri našom oblečení sa tomu snažíme vyhnúť, a preto vás chceme vzdelávať v tom, ako sa oň správne starať, aby bolo skutočne trvácne. 

Stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad a dobrých rád, ktoré pre vás máme: 

  • Šetrné pranie 

Takmer všetky naše produkty vyrábame z elastických druhov látok, ktorých zloženie tvorí z väčšiny polyamidové alebo polyesterové vlákno. Pre zachovanie vlastností textilu – tvaru či elastickosti ho odporúčame prať pri teplote maximálne 30° Celzia. Toto dôrazne platí aj pre naše kimoná, ktorých bavlnený materiál by sa mohol pri vyššej teplote ľahko zraziť. 

Pre ešte jemnejšiu starostlivosť môžete zvoliť program ručného prania či prania bielizne. Prípadne pranie v práčke občas prestriedajte s ručným praním, ktoré je pri miernom znečistení úplne postačujúce a je šetrnejšie. Pre ochranu farieb a vzorov navyše odporúčame oblečenie pred praním obrátiť naruby. Pri svetlejších odtieňoch textilu sa vyhnite kombinácii s výrazne farebným či čiernym oblečením, ktoré môže spôsobiť zafarbenie alebo zašednutie. 

  • Jemný prostriedok 

Pri praní voľte ideálne tekutý jemný prací prostriedok. Môžete, ale nemusíte, prať v prostriedku na športové oblečenie. Platí tu tiež, že menej je viac, preto vám postačí menšie množstvo prostriedku. Ak chcete aj k starostlivosti pristupovať ekologicky, porozhliadnite sa v obchodoch s “eco friendly” pracími prostriedkami alebo čapovanou drogériou, s ktorou ušetríte zbytočné plastové obaly. 

Vyhnite sa však komerčným avivážam, vďaka ktorým môže športové oblečenie strácať svoje rýchloschnúce vlastnosti. Niektorí namiesto toho odporúčajú pridať do bubna práčky trošku octu, ktorý sa postará o zničenie prípadných baktérií, ničí pachy a zároveň má zmäkčujúce vlastnosti podobné aviváži. 

  • Prirodzené schnutie

Pre dlhodobú ochranu textilu a zachovanie všetkých jeho vlastností neodporúčame použitie sušičky. Napriek tomu, že jej občasné použitie oblečeniu nemusí až tak uškodiť, pri pravidelnom sušení sa textil rýchlejšie opotrebúva, jeho vlákna sa ničia, dochádza k žmolkovaniu aj zrážaniu oblečenia. Našťastie, naše látky schnú naozaj rýchlo a sušička vás preto nemusí až tak lákať.:) Navyše ušetríte zbytočnú energiu potrebnú na chod sušičky. 

  • Mechanická ochrana

Elastické vlastnosti jemného športového textilu majú svoje nesporné výhody, no tiež jednu drobnú nevýhodu. Môže pri nich ľahšie dochádzať k mechanickému poškodeniu, napríklad zatrhnutiu kovovými časťami iných odevov, predmetov či napríklad nechtami. Dávajte si preto pozor, najmä ak nosíte dlhšie nechty, prstene či retiazky. Vyhnite sa praniu s oblečením, ktoré má výrazné zipsy či iné kovové časti a pre istotu zvoľte pracie vrecúško, ktoré oblečenie maximálne ochráni.  

  • Ochrana pred zápachom 

Pravidelné športovanie ide ruka v ruke so zvýšeným potením, vlhkosťou a tvorbou baktérií. Dbajte preto na to, aby ste vlhké oblečenie vždy dôkladne nechali vyschnúť predtým, ako ho uložíte do tašky či skrine. Inak hrozí nielen vznik baktérií či plesní, ale tiež nepríjemné zatuchnutie, ktorého je potom ťažké sa zbaviť. Oblečenie nemusíte nevyhnutne prať po každej aktivite, no prospešné je nechať ho minimálne vyvetrať na vzduchu. 

Odporúčaným spôsobom, ako odstrániť zápach, je tiež chlad, konkrétne mraznička. Akokoľvek zvláštne to znie, funguje, ak oblečenie vložíte v sáčku na niekoľko hodín až deň do mrazničky. Zničíte tak baktérie a odstránite neželaný zápach šetrnejším spôsobom, ako pomocou vysokej teploty, ktorá by mohla poškodiť vlákna. 

  • Oprava oblečenia 

Ak aj dôjde k prípadnému poškodeniu vašich obľúbených Yoginess kúskov a objavilo sa zatrhnutie, dierka či rozpáraný šev, nevešajte hlavu a nehádžte ich do koša. Pošlite nám ich a my vám ich zdarma opravíme, aby ste sa z nich mohli tešiť ešte o čosi dlhšie. A nielen vy, ale tiež my aj naša planéta.:) 

Stačí vyplniť formulár o Oprave tovaru a poslať nám oblečenie na našu adresu. My sa pozrieme na jeho vadu a ak ju budeme vedieť odstrániť, vrátime vám ho do 3 týždňov opravené späť. Konkrétny problém s nami tiež môžete vopred skonzultovať, ak nám napíšete na obchod@yoginess.sk a pošlete nám popis a fotku poškodenia.

Veríme, že naše rady prispejú k tomu, že sa budete z vášho obľúbeného YOGINESS oblečenia tešiť ešte dlhšie. 

Postrážiť produkt Budeme Vás informovať keď produkt opäť naskladníme. Prosím zanechajte nám Váš e-mail.